W jakim celu powinno się wykonywać badania wody?
Woda trafiająca do polskich domów i mieszkań nadaje się do bezpośredniego spożywania. Wynika to z faktu, że przechodzi ona liczne testy, zanim zostanie dostarczona do docelowych użytkowników. Takie badania mają na celu wykluczyć obecność szkodliwych mikroorganizmów w cieczy. Dlaczego badania wody są tak istotne?
Badanie wody a jej skład
Obowiązujące przepisy wskazują maksymalną zawartość poszczególnych składników w wodzie pitnej. Mowa tu zarówno o minerałach, jak mangan, żelazo i związki azotowe, jak i mikroorganizmach. W cieczy pochodzącej prosto z ziemi dopuszczalne ilości są zwykle przekroczone, a więc wymaga ona przeprowadzenia procesu uzdatniania. Po oczyszczeniu wody przeprowadza się jej ponowną kontrolę.
W trakcie badania wody ocenia się także właściwości fizykochemiczne cieczy. Mowa tu o jej zapachu, kolorze, mętności, odczynie, przewodności prądu czy ogólnej twardości. Zanim woda trafi do domów i mieszkań, musi spełniać wymagania postawione przez obowiązujące przepisy. Badania tego typu przeprowadzają zarówno przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, jak i osoby, które pozyskują ciecz z prywatnych ujęć.
Dlaczego badania wody są tak ważne?
Badania wody mają za zadanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa docelowym użytkownikom. Obecność szkodliwych bakterii w cieczy może bowiem doprowadzić do zatruć i innych problemów zdrowotnych. Jeśli doszło do skażenia ujęcia, zagrożenie zwykle obejmuje dość duży teren. Badania wody pozwalają na szybkie ostrzeżenie mieszkańców danego obszaru o potencjalnym niebezpieczeństwie, zwykle do czasu usunięcia usterki. Przeprowadzanie kontroli cieczy jest obowiązkiem wynikającym z aktualnych przepisów.
Badania wody mają za zadanie zadbać także o właściwą zawartość związków mineralnych. Ich nadmiar stanowi bowiem zagrożenie dla urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Kamień osadza się we wnętrzu czajników, pralek, zmywarek czy ekspresów do kawy, co powoduje ich szybsze zużywanie. Oczywiście istnieje opcja usunięcia nadmiary związków mineralnych także we własnym zakresie, stosując specjalne filtry do wody pitnej. Ciecz z dużą zawartością minerałów nadaje się do spożycia, ale powoduje wiele problemów w trakcie eksploatacji.